Rola związana ze statusem jest nieco bardziej skomplikowana i wyrafinowana

W systemie hierarchii społecznej każdy zajmuje jakąś pozycję – wyższą bądź niższą – dba o jej utrzymanie i stara się manifestować jej wyższość wobec niższych szczebli. Rola związana z daną pozycją wyznacza jednostce i jej otoczeniu określone miejsce w życiu społecznym. Rola hierarchiczna szczególnie wyraźnie ukazuje, w jaki sposób maska zapewniająca poczucie bezpieczeństwa na niższych szczeblach hierarchii przeobraża się w sytuację przymusową. Wyzwolić się z niej można jedynie przez przystąpienie do walki o wyższą pozycję. Osoba, która zaczyna o tę pozycję walczyć, musi liczyć się z faktem, że pierwszą reakcją przeciwników na zapowiedź walki będzie silniejsze niż zazwyczaj manifestowanie przez nich ich roli. Osoba stojąca na wyższym szczeblu hierarchii wznosi barykadę z reguł gry i kurczowo trzyma się jej przepisów. Ucieczka w utrwaloną rolę, związaną z pozycją społeczną, jest jednym z rodzajów strategii obronnej.
Kto odrzuca schemat własnej roli i nie akceptuje schematów cudzych ról, ten ryzykuje opinię osoby, która psuje wszystkim grę.

Witam, mam na imię Jolanta i za pomocą tego bloga chciałabym Wam przekazać jak bardzo ważnym zjawiskiem jest edukacja. Mam nadzieję, że wiedza, którą dostaniecie, pomoże wam z rozwojem waszej kariery!
error: Content is protected !!