Zalety i wady unikania

Zalety

Z bezpiecznej pozycji widza, a nie uczestnika życia, łatwo krytykować innych; jest to metoda asekurowania się przed ewentualnymi frustracjami. Unikający trzyma się zasady: „Nie pchać palca między drzwi”.

Wady

Zajęcie pozycji widza ma zwykle bardzo negatywne skutki. Na przykład uczeń unika osiągnięć i sukcesów ze strachu przed ewentualną złą oceną albo niedowartościowaniem swojej inteligencji – woli być uznany za lenia („mógłbym, gdybym chciał”). Unikanie osiągnięć staje się źródłem nowych problemów; kłopoty złego ucznia (zdolny, ale leniwy) rozpoczynają się najpóźniej z chwilą rozpoczęcia nauki.

Zalety

Na plan pierwszy wysuwa się „racjonalne” motywy, ażeby ukryć prawdziwe, ale nie aprobowane pobudki działania. Racjonalizacja służy usprawiedliwianiu samego siebie i obronie przed krytyką środowiska.

Wady

Konkretne, konstruktywne rozwiązanie problemu jest niemożliwe. Człowiek sam sobie rzuca kłody pod nogi, blokując drogę do lepszego zrozumienia siebie i otaczającego świata.

 

Witam, mam na imię Jolanta i za pomocą tego bloga chciałabym Wam przekazać jak bardzo ważnym zjawiskiem jest edukacja. Mam nadzieję, że wiedza, którą dostaniecie, pomoże wam z rozwojem waszej kariery!
error: Content is protected !!